V okolici Starega trga ob Kolpi smo se učenci 1. triletja odpravili na lov za skritim zakladom. Ker radi raziskujemo in hodimo po naravi, je bila to za nas prava pustolovščina. Od točke do točke so nas vodili skriti namigi oziroma sporočilca kot so uganke, slike, zgodbe, razne ovire, ki smo jih morali premagati, da smo lahko prišli do zaklada. Poljanska dolina ob Kolpi ima izjemne naravne in kulturne danosti. Poleg tega pa skriva tudi bogato ljudsko izročilo. Med lovom na skriti zaklad smo spoznali nekatere zgodbe iz knjige Poljanska dolina ob Kolpi – dolina zgodb, v kateri nastopajo različni liki kot npr. vrag, čarovnice in vile … Najbolj nas je navdušil Uršek. Ogledali smo si staro lipo pri kalu, gasilski voz, starotrški grb, sramotilni obroč in mnogo drugih znamenitosti. Namigi so nas pripeljali do skritega zaklada, ki je bil skrit pod drevesom. Bili smo navdušeni. Prišli smo do spoznanja, da zaklad ni samo to, kar se je skrivalo v skrinjici ampak naša celotna dolina.

»Dlje kot ugibam, se k misli nagibam, da zaklad ni le srebrn ali zlat! Zaklad tukaj izven je lonca, neprecenljiv je in velik brez konca!«